e-mail: vytvarne@vytvarne.sk Výtvarné potreby. Internetový obchod s výtvarnými a kreatívnymi potrebami.

BLOG

Silk Royal - Fixácia naparovacích farieb

Silk Royal - Spôsob fixovania farieb

 

Farby fixované parou sa fixujú v tlakovom hrnci alebo v mikrovlnnej rúre. Po fixácii hodváb preperieme vo vode a vlhký prežehlíme.

Fixovanie v tlakovom hrnci

Hodvábny produkt, ktorý sme nechali 24 hodín schnúť, rozprestrieme na hodvábny alebo iný jemný papier (napr. strihový) a zrolujeme. Potom rolku zvinieme do tvaru slimáka. Z alobalu si vytvoríme dve "misky". Na naparovaciu sieťku položíme jednu alobalovú misku, do nej položíme stočený zabalený hodváb a druhou alobalovou miskou ho prikryjeme, aby nám ho vyzrážaná para nepokvapkala. Takto ochránime zabalený hodváb pred prípadným zamočením. Do hrnca vlejeme len také množstvo vody, aby sa mala z čoho tvoriť para, ale aby sa nám nenamočil hodváb. V pare fixujeme cca 1 - 4 hod. v závislosti od použitého materiálu.

Fixovanie v mikrovlnnej rúre

Ešte vlhký hodváb vložíme do plastovej misky a misku prikryjeme. Misku s hodvábom vložíme do mikrovlnnej rúry. Mikrovlnnú rúru nastavíme na výkon 600-800W a spustíme na 2-3 min. (podľa množstva fixovaného hodvábu). Pri fixácii v mikrovlnnej rúre hodváb nesmie úplne vyschnúť, aby sa nespálil.

Tipy:

1. Aby sa dosiahol čo najlepší účinok farieb, odporúča sa pred maľovaním hodváb preprať vo vlažnej mydlovej vode a dobre vyplákať. Odstráni sa tým apretúra, ktorá môže prekážať pri správnom aplikovaní farieb.

2. Pred maľovaním natiahnite hodváb na napínací rám alebo ho pomocou fixačného spreja Marabu Silk Easy Fix natiahnite na pevnú podložku.

3. Farby Silk Royal sú tak silno koncentrované, že ich odporúčame riediť vodou vždy, aby sa nemusela zbytočne vypierať prebytočná farba. Na riedenie farby sa môže použiť aj biely odtieň.

4. Na dávkovanie farieb Silk Royal používajte kvapkadlo. Dávkovanie po kvapkách Vám umožní presne namiešať požadovaný odtieň.

5. Pre maľovanie veľkých plôch používajte široký štetec alebo penový válec.

6. Použitie farieb fixovaných parou je síce komplikovanejšie ako použitie farieb fixovaných žehlením, ale farby fixované parou sú žiarivejšie a po fixácii je hodváb lesklejší a na dotyk jemnejší.

 

 

 

 

Použitie kriedových farieb CHALKY - CHIC KREIDEFARBEVINTAGE ŠTÝL: 3 spôsoby vytvárania vintage vzhľadu pomocou kriedových farieb Marabu Chalky-Chic

Brúsna technika
1. Povrch predmetu zbavte prachu a mastnoty. Štetcom alebo valčekom naneste kriedovú farbu na celý povrch predmetu. Farbu nechajte schnúť cca 30 minút alebo ju vysušte sušičom na vlasy.
2. Ak pracujete na plastovom povrchu lepší efekt si zabezpečíte, ak pred šmirgľovaním aplikujete na predmet druhú farbu.
3. Rovnomerne naneste druhú farbu a nechajte ju vyschnúť (ako pri prvej farbe).
4. Brúsnym papierom šmirgľujte požadovanú plochu, rohy a hrany, pokiaľ nezačne presvitať prvá farba. Šmirgľujte potiaľ, kým nedosiahnete požadovaný efekt.

Tipy:
• Prvý náter môžete natrieť transparentným ochranným voskom Chalky Chic Protective Wax, ktorý ochráni prvý náter a požadované plochy predmetu sa Vám budú jednoduchšie brúsiť. Vosk nechajte schnúť cca 15 min.
• Aj predmety z textúrovaného skla môžete premeniť na vzrušujúce ozdobné doplnky. Namaľujte vybraný sklenený predmet kriedovými farbami Chalky Chic a farby na okrajoch vyšmirgľujte. Vytvoríte takto výrazné dekoratívne predmety pre domácnosť ako aj osobité charizmatické darčeky.

Suchá technika
1. Povrch dreveného predmetu zbavte prachu a mastnoty. Štetcom alebo valčekom naneste farbu na celý povrch predmetu. Farbu nechajte schnúť cca 30 minút alebo ju vysušte sušičom na vlasy.
2. Druhú farbu naberte suchým štetcom a štetec otierajte na papieri dovtedy, kým na ňom nezostane prakticky skoro žiadna farba. Teraz štetcom jemne pretrite plochy, ktoré majú byť zdôraznené. 

Tip:
• Výrazný dekoratívny efekt docielite použitím dvoch rozdielnych odtieňov farieb. Naopak, pre jemný a harmonický efekt použite farby v príbuzných odtieňoch.

Mokrá technika
1. Povrch dreveného predmetu zbavte prachu a mastnoty. Štetcom alebo valčekom naneste farbu na celý povrch predmetu. Farbu nechajte schnúť cca 30 minút alebo ju vysušte sušičom na vlasy.
2. Naneste druhú farbu a nenechajte ju zaschnúť.
3. Vlhkou handričkou ihneď farbu rozotierajte. Prevládajúca farba zostane v textúre dreveného povrchu predmetu. Čím mokrejšia bude handrička, tým silnejší bude výsledný farebný efekt rozotierania.

Tip:
• Čím tmavšia je druhá farba v porovnaní s prvou, tým silnejší je kontrast.

Maľovanie textilu: Fashion Shimmer - pracovný postup

 


Fashion Shimmer - sprej na tmavý textil - pracovný postup

  1. Tkaninu, pred sprejovaním zbavte apretúry a zmäkčovadiel.
  2. Pracovnú plochu a oblečenie si pred striekaním vhodne zakryte. Pri práci používajte pracovné rukavice.
  3. Medzi vrstvy tkaniny vkladajte lepenku.
  4. Marabu Fashion Shimmer pred použitím potraste a striekanie si najprv vyskúšajte napr. na papieri.
  5. Fashion Shimmer nestriekajte na tkaninu naraz, ale v niekoľkých krokoch. Striekaciu hlavu spreja pri striekaní pevne tlačte.
  6. Pokiaľ v motíve kombinujete viac odtieňov, striekanie začnite od najbledšieho odtieňa.
  7. Po použití spreja prepláchnite striekaciu hlavu a dýzu teplou vodou.
  8. Ak pri sprejovaní použijete šablónu, ihneď po dokončení ju odoberte a umyte vodou.
  9. Na rozdiel od Fashion Spray sa farbený motív dozdobuje linerom Marabu Fashion Liner do mokrej farby.
10. Zafarbený motív sa po vyschnutí (asi po 6 hodinách) musí fixovať.
11. Fixuje sa v rúre 8 minút pri teplote 150°C alebo žehlením z lícovej strany cez tenkú látku pri teplote nastavenej na "bavlna" a to 3 minúty každých 30x30cm tkaniny. Po fixovaní sa farba nevypiera pri praní do 40° C.
Maľované oblečenie je vhodné prať a žehliť z rubovej strany.

Prihlásenie / registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť